Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kapı ve pencere camları neden buğulanır? Buğulanma nasıl azaltılır? (Pidosan -Aline-İnterpen)

Kış aylarında çok karşılaştığımız camlarımız neden buğulanıyor sorusuna cevap mahiyetinde aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz.

Kış aylarında dış ortamdaki sıcaklık düşer, biz kombi yada sobalarımızı yakar ve iç ortamı ısıtırız ,iki ortam arasındaki sıcaklık farkını yükseltiriz. İçerdeki günlük faaliyetlerimize bağlı olarak oluşan su buharı(nem) sıcaktan ortamdan soğuk ortama hareket ederek bulduğu soğuk yüzeye yapışıp orada terleme(buharlaşma) olarak kendisini bize gösterir. Bu bağlamda evlerimizin en soğuk yüzeyleri olan kapı, pencere,tavan ve duvarlar bu terlemenin görülebileceği ilk noktalardır.

Eğer pencerelerde yalıtım zaafiyeti varsa  pencerelerimizde terleme olarak karşımıza çıkan bu durum,yalıtımı yüksek pencerelerde duvarların yada tavanların kararması şeklinde karşımıza çıkabilir.

Burada camların terlemesini  yada  duvarların kararmasını direkt sorun olarak görmek yanlış olur. Asıl sorun içinde bulunduğumuz ortamın iyi havalandırılmaması yada içerideki nemin doğru bir şekilde dışarıya atılamaması olarak düşünülmelidir.

Pencerelerimizin ısı yalıtımını artırıp,ortamın havalandırmasına dikkat ederken,ayrıca aşağıdaki tedbirleride alabiliriz.

1-ani ısı değişimlerinden  kaçınmalıyız.(Kombiyi aç kapa yapmak sorun olabilir)

2-içerde çamaşır kurutmamalıyız.

3-Mutfakta yemek pişirdikten sonra mutlaka ortamı havalandırmalıyız.

 

 

İrtibat: MİKAİL KILIÇLI

Email: mk@pidosan.com

Whats app:0090 533 592 15 43

Tel: 0090 312 343 51 81 – ext:1010

 

No Comments

Post A Comment

Need a Qute? Just Reach us!

Just Click to get your Quote by WhatsApp!