Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pencere İçin Hangi Cam Çeşidini Tercih Etmeliyiz? | Pidosan-Aline-İnterpen |

Bu yazımızda klasik ısı cam, temperli  cam ve lamine cam kullanılan pvc pencerelerde, camların dışardan yapılan fiziksel etkilere nasıl tepki veriğini bir video ile inceleyip sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bu cam tipleri hakkındaki bilgileri hatırlayalım.

Klasik Çift Cam / Isıcam

İki veya üç camının ısı transferini azaltmak maksadıyla birbirlerinden vakum veya gaz ile doldurulmuş boşluklarla ayrılarak tek bir cam sistemi olarak birleştirilmeleri neticesinde ortaya çıkan sisteme Isıcam denir.

Isıcam üniteleri birden fazla cam plakasının tek bir sistem oluşturacak şekilde monte edilmesiyle üretilir. Günümüzde üretilen ısıcam sistemlerinde kullanılan cam plaka sayısı artan enerji maliyetlerinin etkisiyle üç plakaya kadar çıkmaktadır.

Isıcam sistemlerinde kullanılan paneller birbirlerinden çıtalarla ayrılırlar. Ayrılan her bölümün içerisinde durağan hava veya gaz bulunur. Birleştirilen bu camlar cam kalınlıklarının tolere edilebilmesi için daha geniş pencere profillerine monte edilirler.60 mm 70 mm profiller 2 çift cam 75mm 80 mm 82 mm 90 mm gibi profilllerde ise 3 lü cam kombinasyonları tercih edilir.

Isıcam ürünleri artırılmış ses yalıtımına ilave olarak ideal bir enerji tasarruf avantajı da sağlarlar. İki cam arasındaki sızdırmaz alan ikincil bir yalıtım ajanı görevi görür. Artırılmış ısıl direnç kışın kaybedilen ısı miktarını azaltarak evinizin daha sıcak kalmasını sağlar.

Isıcamın yaz aylarında istenmeyen ısının eve girmesini engelleyen tam ters bir etkisi vardır. Bu ilave yalıtım klima ve ısıtıcı kullanımına duyulan gereksinimi ciddi ölçüde azaltarak enerji maliyetlerinizi minimize eder.

Pencerelerin yakınında durulduğu zamanlarda yalıtım zafiyeti kaynaklı hava akımları kolayca hissedilir. Hâlbuki ısıcam kullanımı söz konusu olduğunda istenmeyen sıcaklık akımları engellenirken iç kısımda bulunan cam oda sıcaklığına yakın bir derecede kalır.

Çift ve üçlü camlar  cam buğulanmayı azaltarak doğrama üzerinde meydana gelebilecek istenmeyen durumları engelleyebilir.

Yalıtılmış çift cam ses izolasyonu sağlar. .İç ve dış cam kalınlıklarındaki farklılık çok daha etkili bir ses yalıtımı sağlar. Çift camlı pencereler tek camlı geleneksel pencerelere göre daha güvenli olmakla birlikte daha da yüksek bir güvenlik sağlamak için temperli ve lamine camların kullanımı tercih edilmelidir.

Temperli Cam

Sertleştirilmiş cam olarak da bilinen temperli cam güvenlik camı olarak bilinir . Isıl ve kimyasal işlemlere tabi tutularak normal cama kıyasla daha yüksek mukavemetli olması sağlanır.

Kırıldığı zaman büyük parçalar halinde kırılmazlar, küçük taneli buz parçacıkları görünümü veren kısmi kırıklar halinde dağılırlar. Dağılan bu parçaların yekpare şekilde kırılan düz camlara nispeten daha az yaralama riski oluşturur.

Güvenlik ve yüksek direncinin sonucu olarak otomobil yan camları, dış cephe camları, kayar kapılar, bina girişleri, banyo ve duş kapı camları, mimari cam kapı ve masalar, buzdolaplarının cam rafları, telefon camları, kurşungeçirmez cam ve dalış maskelerinin bileşenleri olarak kullanılabilirler .

LAMİNE CAM

İki veya daha fazla cam plakasının PVB (Polivinil Butiral) kullanılarak ısı ve basınç yoluyla birleştirilmesi neticesinde elde edilen cama verilen isimdir. PVB kuvvetli bağlanma, optik berraklık, birçok yüzeye yapışabilme, dayanıklılık ve esneklik gibi özel uygulamalar gerektiren alanlarda kullanılan bir çeşit reçinedir.

Aynı zamanda koruyucu bir tabaka olan PVB oldukça esnek bir formdadır ve cam katmanları ile birleştirildiğinde tamamen şeffaf bir görünüm kazanır. Bu polimer tabaka oldukça sağlamdır. Bu sebeple cam kırılsa dahi cam plakaların herhangi biri üzerinde meydana gelen kırılma diğer plakaya etki etmez ve kırılan parçaları üzerinde tutarak düşmesini engeller.

Temel uygulama alanı güvenlik ve otomobil camlarıdır.

Cam ve ara katmanlarda muhtelif renk ve kalınlıklar seçilerek istenilen görünüm elde edilir. Lamine cam genellikle ‘Güvenlik Camı’ olarak da tanınır. Bu özelliğine ilave olarak ses yalıtımı da sağlar. Lamine camlara temperleme işlemi uygulanarak daha yüksek mukavemet sağlanır.

Mağaza vitrinleri, Bina cepheleri, cam zemin ve cam merdivenler gibi yüksek güvenlik ve koruma gerektiren tüm alanlarda kullanılabilirler.

Bu bilgiler ışığında bu üç cam tipini benzer özellikteki pvc doğramalar içersine yerleştirip aşağıdaki videoyu oluşturduk.

 

 

Videodan da görüleceği üzere, temperli ve lamine camlar kullanarak kapı ve pencerelerinizin daha sağlam, daha izole ve daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yetkili: MİKAİL KILIÇLI

email: mk@pidosan.com

cep:0090 533 592 15 43 (whats app)

Telefon: 0090 312 343 51 81 –  ext:1010

No Comments

Post A Comment

Need a Qute? Just Reach us!

Just Click to get your Quote by WhatsApp!